کاربرد اوزن در ضد عفونی استخر

کاربرد اوزن در ضد عفونی استخر

آلودگی آب استخرهای شنا عمدتا توسط خود شناگران ایجاد می شود. این امر باعث ایجاد آلودگی های بسیار زیادی می شود که به تعداد و انواع شناگران بستگی دارد. این آلودگی ها وآلاینده های استخر شنا را می توان به سه گروه تقسیم کرد :
میکروارگانیسم ها ، آلاینده های محلول و آلاینده های حل نشده .
هرشنا کننده تعداد زیادی میکروارگانیسم مانند ویروس ، باکتری و قارچ را با خود حمل می کند. بسیاری ازاین میکروارگانیسم ها ممکن است بیماری زا بوده و زمینه ای برای ایجاد بیماری های پوستی و دیگر بیماری ها باشند.
آلاینده های حل نشده عمدتا از ذرات شناورقابل رویت مانند مو ها و پوسته های پوستی وهمچنین از ذرات کلوئیدی مانند بافت های پوست و باقی مانده  صابون تشکیل شده است.
آلاینده های محلول می توانند شامل ادرار ، عرق ، مایعات چشم و بزاق باشند . عرق و ادرار حاوی آب و همچنین آمونیاک ، اوره ، کراتین ، کراتینین و اسیدهای آمینه هستند. وقتی این مواد در آب حل شوند ، به شناگران نمی توانند آسیبی برسانند. اما ، هنگامی که این ترکیبات با کلر موجود در آب استخر شنا واکنش نشان می دهند ، اکسیداسیون ناقص می تواند باعث تشکیل کلرامین شود که باعث تحریک چشم و سیستم تنفسی می شود.
اوزن یک ماده ضد عفونی کننده بسیار موثر است و می تواند در استخرها برای جایگزینی کلر و مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد.همینطور اوزن مطمئن ترین و موثرترین سیستم گندزدایی در جهان محسوب می­شود . اوزن بر خلاف ضد عفونی کننده های معمولی مثل کلر و فرمالین هیچ گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی‌گذارد.
به علت کاربردهای فراوان و توانایی بسیار بالای این روش هم اکنون در بسیاری از استخرهای عمومی آب مصرفی مراکز مختلف و آبنما ها در دنیا از این روش برای تصفیه آب استفاده می کنند ، که روز به روز در حال گسترش می باشد .
از مزایای استفاده از اوزن میتوان به افزایش کیفیت و شفافیت آب استخر، ایجاد فضایی عاری از میکروارگانیسم های بیماری زا ، کنترل رشد جلبکها بر دیواره ها وکف استخر و ...اشاره کرد. همینطور اوزن بر خلاف کلر ، چشم و پوست را نمی سوزاند و باعث کاهش مشکلات قرمزی چشم و مشکلات تنفسی و پوستی می شود. با پیشرفت تکنولوژی تولید اوزن ، کاربرد آن از لحاظ کیفیت و قیمت در بسیاری از موارد از کلر و مواد مشابه مقرون به صرفه تر شده و در حال حاضر اوزن به عنوان جانشین کلر به طور گسترده به کار می­ رود .

نظر بدهید