آلودگی آب استخرهای شنا عمدتا توسط خود شناگران ایجاد می شود. این امر باعث ایجاد آلودگی های بسیار زیادی می شود که به تعداد و انواع شناگران بستگی دارد. این آلودگی ها وآلاینده های استخر شنا را می توان به سه گروه تقسیم کرد :
میکروارگانیسم ها ، آلاینده های محلول و آلاینده های حل نشده .
هرشنا کننده تعداد زیادی میکروارگانیسم مانند ویروس ، باکتری و قارچ را با خود حمل می کند. بسیاری ازاین میکروارگانیسم ها ممکن است بیماری زا بوده و زمینه ای برای ایجاد بیماری های پوستی و دیگر بیماری ها باشند.
آلاینده های حل نشده عمدتا از ذرات شناورقابل رویت مانند مو ها و پوسته های پوستی وهمچنین از ذرات کلوئیدی مانند بافت های پوست و باقی مانده  صابون تشکیل شده است.
آلاینده های محلول می توانند شامل ادرار ، عرق ، مایعات چشم و بزاق باشند . عرق و ادرار حاوی آب و همچنین آمونیاک ، اوره ، کراتین ، کراتینین و اسیدهای آمینه هستند. وقتی این مواد در آب حل شوند ، به شناگران نمی توانند آسیبی برسانند. اما ، هنگامی که این ترکیبات با کلر موجود در آب استخر شنا واکنش نشان می دهند ، اکسیداسیون ناقص می تواند باعث تشکیل کلرامین شود که باعث تحریک چشم و سیستم تنفسی می شود.
اوزن یک ماده ضد عفونی کننده بسیار موثر است و می تواند در استخرها برای جایگزینی کلر و مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد.همینطور اوزن مطمئن ترین و موثرترین سیستم گندزدایی در جهان محسوب می­شود . اوزن بر خلاف ضد عفونی کننده های معمولی مثل کلر و فرمالین هیچ گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی‌گذارد.
به علت کاربردهای فراوان و توانایی بسیار بالای این روش هم اکنون در بسیاری از استخرهای عمومی آب مصرفی مراکز مختلف و آبنما ها در دنیا از این روش برای تصفیه آب استفاده می کنند ، که روز به روز در حال گسترش می باشد .
از مزایای استفاده از اوزن میتوان به افزایش کیفیت و شفافیت آب استخر، ایجاد فضایی عاری از میکروارگانیسم های بیماری زا ، کنترل رشد جلبکها بر دیواره ها وکف استخر و ...اشاره کرد. همینطور اوزن بر خلاف کلر ، چشم و پوست را نمی سوزاند و باعث کاهش مشکلات قرمزی چشم و مشکلات تنفسی و پوستی می شود. با پیشرفت تکنولوژی تولید اوزن ، کاربرد آن از لحاظ کیفیت و قیمت در بسیاری از موارد از کلر و مواد مشابه مقرون به صرفه تر شده و در حال حاضر اوزن به عنوان جانشین کلر به طور گسترده به کار می­ رود .

نظر بدهید