ازن چیست ؟

ازن Ozone به مولکول O3 اتلاق می گردد این گاز آلوترپ مولکول  O2 بوده که ناپایدار است و دارای نیمه ی عمر 20 الی 30 دقیقه در آب مقطر و نیز محیط با دمای 20 درجه سانتی گراد می باشد. گاز اُزن در شرایط طبیعی بر اثر صاعقه و یا بوسیله پرتو فرابنفش خورشید بوجود می آید و در شرایط مصنوعی مولکول O2 یا هوا تحت تاثیر میدان های الکتریکی با ولتاژ بالا قرار گرفته و گاز ازن را بوجود می آورد . فرایند تولید ازن توسط دستگاه های ازن ژنراتور انجام می شود . گاز اُزن قوی ترین اکسید کننده تجاری موجود در جهان است که می توان از آن به جای ضدعفونی کننده های پر خطر و سرطان  زا همانند کلر، فرمالین ، پرمنگنات، متیل برماید ، پرسیدین ، سود ، اسید و... استفاده می گردد. گاز ازن بدلیل اینکه مواد بجا مانده از اکسیداسیون توسط ازن فقط اکسید مواد و اکسیژن می باشد، این گاز بهترین ضدعفونی کننده نیز محسوب می شود.

گاز ازن قابلیت متلاشی کردن ساختار و از بین بردن کامل میکروارگانیزم های مختلف که شامل انواع باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، مخمرها و اسپورها ( هاگهای ) منتشر شونده توسط آب و هوا را دارا است. و با اکسید کردن و حذف مواد مضر و خطرناکی مانند فنل ها و نیترات ها، آمین ها، اوره ، سیانیدها، سموم کشاورزی و فلزاتی مانند منگنز، آهن و … همچنین با کاهش COD در تصفیه و ضدعفونی آب و هوا بسیار کارآمد می باشد.

 این گاز مورد تایید  FDA( سازمان غذا و داروی آمریکا ) ،   WHO( سازمان جهانی بهداشت ) ، FAO و هم چنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور می باشد  .  استفاده از این تکنولوژی مسلتزم داشتن تخصص کافی در زمینه تعیین مقدار غلظت گاز اُزن و شناسایی تمامی میکرو ارگانیسم ها و همچنین وسیله ی اندازه گیری و سنجش اُزن می باشد . در صورت عدم تخصص در تعیین مقدار استفاده از این گاز پروسه ی ضدعفونی با مشکل جدی مواجه خواهد گردید.

دستگاه ازن ژنراتور

دستگاه ازن ژنراتور

دستگاه ازن ساز ( ازن ژنراتور ) سیستمی است که از سه روش تخلیه الکتریکی کرونا ، تابش اشعه های ماورای بنفش و الکترلیز آب با خلوص بالا برای تولید گاز ازن استفاده می نماید . در این دستگاه مولکول اکسیژن دو اتمی به ازن با سه اتم اکسیژن تبدیل می شود ، از ازن بعنوان اکسید کننده ای قوی در تصفیه ، ضدعفونی و گندزدایی هر آنچه که تصور میکنید، میتوان استفاده نمود . دستگاه ازن ژنراتور برای ضدعفونی و استریل محیط و هوا از انواع ویروس ها از جمله کرونا و آنفولانزا ، میکروب ها ، قارچ ها و باکتری ها مورد استفاده قرار میگیرد .

دستگاه ازن ژنراتور  در سه نوع خانگی ، صنعتی ، پزشکی و تحقیقاتی ساخته می شود .

کاربردهای استفاده از ازن ژنراتور

کاربردهای استفاده از ازن ژنراتور

دستگاه های ازن ژنراتور خانگی و صنعتی از نظر ابعاد و حجم گاز ازن خروجی متفاوت هستند اما از نظر کارایی تفاوتی ندارند ، ازن ژنراتور خانگی از نظر ظاهری متناسب با فضای منازل طراحی شده است. در ادامه به کارایی گاز ازن می پردازیم :

گاز ازن و ضد عفونی کردن آب و فاضلاب

ازن یک اکسیدکننده و ویروس کش بسیار قوی و ماده ای موثر برای گندزدایی و ضد عفونی آب و فاضلاب است. ازن با فرمول شیمیایی O3 تحت شرایط هوای آزاد، گازی آبی رنگ با بوی زننده است. هنگامی که ازن در آب تجزیه می شود، رادیکال های آزاد هیدروژن پروکسی (HO2) و هیدروکسیل (OH) تشکیل می شوند که ظرفیت اکسیدکنندگی بسیار بالایی دارند و نقشی مهم در فرایند گندزدایی ایفا می کنند.

ازن نسبتا ناپایدار است و در آب به سرعت تجزیه می شود و ایجاد رادیکال های آزاد مانند رادیکال هیدروکسیل می کند.  ازن و رادیکال های آزاد منتج از تجزیه آن، اکسیدکننده قوی تری نسبت به کلر هستند و می توانند بسیاری از ترکیبات آلی و معدنی موجود در آب و فاضلاب را اکسید کند. بنابراین ازن همانند بسیاری از اکسیدکننده های قوی یک گندزدای موثر به شمار می رود.

ضد عفونی میوه و سبزیجات

از دستگاه ازن ساز خانگی می توان برای ضد عفونی میوه و سبزیجات تازه استفاده نمود ، گاز ازن توانایی کشتن میکروب ها ، قارچ ها و انگل ها و جلوگیری از رشد تخمک گذاری انواع کرم ها را بصورت محلول در آب دارد . از مهمترین خصوصیات دستگاه ازن ساز خانگی می توان به زمان سریع کشتن میکروب و ویروس ( فقط 3 دقیقه ) و عدم داشتن عوارض جانبی و حساسیت اشاره نمود .

ویروس کشی و باکتری کشی قوی

ازن با نفوذ به داخل جداره میکروارگانیسم ها به دلیل درجه اکسیداسیون بالا باعث متلاشی شدن جداره آن ها می گردد که در این صورت میکروارگانیزم متلاشی شده و از بین می رود و محیط را عاری از هر گونه ویروس و باکتری میکند . ازن قادر است 99/99% باکتری ها را از بین ببرد و 25 برابر قویتر از ترکیبات کلر است. استفاده از گاز ازن بسیار مقرون به صرفه بوده و در زمان بسیار کوتاهی گندزدایی انجام میدهد .

تصفیه و ضدعفونی آب

از گاز ازن می توان برای تصفیه و ضدعفونی آب آشامیدنی ، آب استخر ، پساب ها  ، فاضلاب گلخانه ها و مراکز کشاورزی ، استخرهای پرورش ماهی و همچنین حذف رنگ ، بو ، مزه نامطبوع آب های شرب و صنعتی استفاده نمود . از گاز ازن محلول در آب می توان برای شستشوی نهایی مواد غذایی مانند سبزیجات، حبوبات، انواع میوه و … استفاده نمود .

ضدعفونی و استریل هوا و محیط

گاز ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی می تواند محیطی سالم و ایمن را فراهم سازد ، از گاز ازن برای ضدعفونی و استریل کردن هوا و کلیه سطوح در منزل ، مغازه ها ، محیط های عمومی و کارخانه های صنعتی ، از بین بردن کامل بوی نامطبوع محیط استفاده نمود . علاوه بر موارد ذکر شده از گاز ازن برای میکروب کشی و ضدعفونی محیط مرغداری ها، دامداری های دام و طیور نیز می توان استفاده نمود .

معایب دستگاه ازن ژنراتور

به طور کلی دستگاه های ازن ساز معایب خاصی ندارد ، اما در حالت کلی نباید بیش از اندازه مجاز از آن استفاده کرد و در معرض مستقیم خروجی گاز ازن بود .

مزایای دستگاه ازن ژنراتور

 • نصب و جابجایی بسیار ساده و آسان
 • وزن کم و ابعاد کوچک
 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری
 • صرفه اقتصادی بسیار بالا برای ضدعفونی محیط ، هوا و آب
 • ضدعفونی و تصفیه محیط در زمان بسیار کوتاه
 • افزایش سطح اکسیژن محیط و از بین بردن دی اکسید کربن هوا
 • عدم داشتن آلودگی برای محیط زیست
 • باعث ایجاد حساسیت در افراد نمی شود.
 • ضد عفونی آب بدون از بین بردن املاح مفید آن و حذف آهن ، سولفور و منگنز موجود در آب را که برای دستگاه گوارش مضر است . بو مزه نامطبوع آب را از بین می برد .
 • مناسب برای شستشوی میوه ها و سبزیجات که علاوه بر ضدعفونی آنها مدت زمان ماندگاری را نیز افزایش می دهد .
 • از بین بردن تمامی ویروس ها، باکتری ها و میکروب های موجود در هوا
 • جلوگیری از انتقال بیماری های واگیردار تنفسی
 • ضدعفونی کلیه سطوح با حالت محلول ازن در آب که نیاز به الکل و کلر را مرتفع می سازد
 • ضدعفونی ، ضد انگل و بوبری از حیوانات خانگی و محل نگهداری آنها ( سگ، گربه، پرنده و …)
 • ضدعفونی لوازم شخصی ( لنزهای چشمی، مسواک، دندان مصنوعی، لباس زیر و …) ، ابزارهای پزشکی ، آرایشی و بهداشتی
 • گاز ازن از بین برنده جلبک ها ، ذرات معلق ، قارچ ها ، کپک هاف تخمیر کننده هاست
 • تولید ازن هیچگونه پس مانده ندارد ، چرا که ازن از اکسیژن تولید می شود.

مزایای ازن نسبت به سایر گندزداها

 • عدم نیاز به مواد اولیه
 • افزایش راندمان گندزدایی ( 25 برابر قدرت بیشتر )
 • عدم تولید ترکیبات جانبی پس از استفاده ( پسماند )
 • کوتاه تر بودن زمان ضدعفونی نسبت به سایر گندزداها ( 3 دقیقه زمان )
 • عدم تاثیرات مخرب زیست محیطی و سمی و …
 • از بین برنده باکتری ها با سرعتی صدها بار سریعتر از کلرین و برومین

مزایای دستگاه ازن ساز خانگی

 • ضدعفونی میوه و سبزیجات
 • ضدعفونی و انگل زدایی حبوبات
 • حذف بوی سیگار یا قلیان در منزل
 • از بین بردن بوی فاضلاب در آب
 • پاک کردن بوی پخت و پز در منزل
 • حذف بوی بد یخچال
 • از بین بردن باکتری ها ، ویروس ها و میکروب های موجود در هوا

سوالات متداول ازن ژنراتور

سوالات متداول 

آیا استفاده از دستگاه ازن ساز برای سلامتی انسان مضر است ؟

خیر . ازن خارج شده از دستگاه ازن ساز دارای میزان خروجی استاندارد تنفسی است لذا برای سلامتی انسان خطری ندارد و نیاز به ترک محل هنگام استفاده از این دستگاه نیست . البته مهم است که گاز ازن بصورت مستقیم تنفس نشود ، برای تشبیه این موضوع میتوان به گاز منتشر شده از مواد سفیدکننده و … اشاره کرد که نباید مستقیما گاز مواد سفید کننده و جرم گیر تنفس شود . گاز ازن بعد از ورود به محیط ظرف چند دقیقه تبدیل به اکسیژن میشود .

آیا دستگاه ازن ساز خانگی بزرگ و سنگین است ؟

دستگاه های ازن ساز خانگی به علت دارا بودن کمپرسور هوا و حجم خروجی بالا دارای ابعاد نسبتا بزرگی هستند اما دستگاه های خانگی دارای ابعادی حداکثر اندازه برگ A4 و قطر 10 سانتی متری می باشد تا بتوان به راحتی جابجا نمود .

آیا هرچه دستگاه ازن ساز قوی تر باشد محیط را بیشتر ضد عفونی خواهد کرد ؟

اگر در مقیاس صنعتی باشد بله ، ولی در مقیاس خانگی نیازی به خرید دستگاه ازن ساز بزرگتر (صنعتی) نیست . دستگاههای ازن ساز صنعتی فقط برای کاربردهای صنعتی مانند ضدعفونی محیط سوله های بزرگ صنعتی ، کارخانجات ، محل پرورش یا نگهداری دام ها و پرندگان یا استخرهای پرورش ماهی به همراه کمپرسور هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند

برخی از دستگاههای ازن ساز صنعتی کاربرد خانگی یا اداری ندارند و بارها به اشتباه خریداران گمان می‌کنند هرچه دستگاه بزرگتر باشد ازن بیشتر و بهتری تولید میکند و گاهی به علت حجم بالای گاز ازن تولیدی برای موارد خانگی ممکن است خطرناک باشد .

آیا این دستگاه قطعات مصرفی دارد که باید تعویض شود ؟

خیر . این دستگاه هیچگونه فیلتر و یا قطعه مصرفی ای که نیازمند تعویض دوره ای داشته باشد را ندارد . چراکه این ژنراتور بر اساس تهیه و تولید گاز ازن از هوا و اکسیژن موجود در محیط بهره میبرد و همانطور که قبلا اشاره شد گاز ازن بعد از چند دقیقه ( حدودا ۳-۴ دقیقه ، بسته به حجم گاز ازن ) مجددا تبدیل به اکسیژن خالص میشود .

به همین جهت با تهیه یکبار دستگاه تولید گاز ازن ، برای همیشه میتوانید از آن استفاده کنید . بدیهی است در صورت شکستن و نوسانات برق و موارد اینچنینی ، دستگاه نیازمند تعمیرات خواهد بود که این امر ، ارتباطی به کارآیی دستگاه ندارد .

نظر بدهید